Past Auctions

Home » Past Auctions

Major PR Auctions

Dunbars Restaurant
Sony of PR
Sun Microsystems
Motorola of PR
Tyco Electronics, Arecibo
General Instrument
Avetek Electronics
Hershey’s
Technimark
Industrias Vassallo
Northrop Grumman
ITW Ransberg
Chevron Phillips Chemical – Guayama
Avon Jewelry – San Sebastian
Wolverine Shoes (Aguadilla Shoe Co)
Olympic Mills – 4 Factories
Stryker Medical – Arroyo
Witnauer Watch Company
Drake Boat Manufacturing, Inc.
Unilever – PR
Maidenform, Inc.
Hill Construction Corp.
Beatriz Ready Mix
Perez & Cia. Ship Repair
Farmacias El Amal
Inyx Pharmaceuticals
Glaxo Smith Kline
West Pharmaceutical, Vega Alta
Bristol Myers
Bio Vail Pharmaceuticals
Telemundo Foundation Prop.
Insular de Seguros, Hato Rey

Major PR Auctions

Direct TV
Ferreterias Masso
Tiendas Donato
Sterling House, San Patricio
Supermercados Pitusa
Pueblo Supermarkets
Pizzeria Uno
Famous Dave’s BBQ
Budatai Restaurant
Dunkin Donuts
MacDonalds
Boston Market Restaurants
Fuddruckers
Ruby Tuesday’s Restaurant
TGI Friday’s Restuarants
Outback Steakhouse
Quiznoz
Melia Coco Beach
Caribe Hilton Hotel
The Normandie Hotel
Cerromar Beach Hotel
US Bankruptcy Court – Puerto Rico
Banco de Desarrollo Economico
Banco Popular
First Bank
Banco R.G.
Bank of Boston, Hato Rey
Royal Bank
Westernbank
Eurobank
Plaza Acuática, Hato Rey

Some Major US & International Auctions

Apple Computer – Canada
Maidenform – Jamaica
MacDonalds – Brazil, Uruguay, Bolivia
MacDonalds – Jamiaca, Panama, Costa Rica
Marriott Hotels – WDC, AZ, CA
Hyatt Hotels NYC, CA, HI
Plaza Hotel NYC
US Bankruptcy Court- Arizona, California, NY
Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC)
Hewlitt Packard – Silicon Valley
Federal Reserve Bank of San Francisco
US Postal Service
Wells Fargo Bank
Bank of America

PR Auctions - Local Firms

Marland Enginering Services
Bradbury Company
Comercial Mendoza
Top Meat Restaurant
Rona Distributors
Orinoco Machine Shop
Globo School Supplies
MTS Electronics
Borinquen Lithographers
H.T. Enterprises
Life Uniforms
LeOrchid Manufacturing, San Sebastián
Tomro Leather Manufacturing, San Lorenzo
Klein Clothing Manufacturers
Botin Restaurant
RV Trucking
Novatek, Inc., Caguas, PR
Productos Circuitos Juana Diaz, PR
Sea Horse Trucking, Inc.
Avetek Electronics
La Bowlera
Pollo Campero
Casa Lola’s
MBTI Trade Schools
Taylor Koolee
Cueva del Cangrejo Rest.
Marnit Constructores
Caricatura Rest.
Star Wire Produsts
Lausell of PR
Avatar